Bogdan Banasiak
] [
Nietzsche seminarium
] [
Nietzsche - Dzieła wszystkie

Mazan


Château de Mazan od kilku pokoleń był w posiadaniu rodziny de Sade. Tam też urodził się m.in. ojciec Markiza, Jean-Baptiste Joseph François (12 maja 1702 roku), oraz jego wujowie: Richard-Jean-Louis (12 listopada 1703 roku) i Jacques-François Paul Aldonse, zwany później abbé de Sade („le prêtre d’Épicure”) (21 września 1705 roku). Jednakże Jean-Baptiste jako pierwszy w rodzinie postanowił opuścić rodową siedzibę – nieznana jest dokładna data jego przeniesienia się do Paryża, wiadomo natomiast, że w stolicy był już we wrześniu 1721 roku.

Markiz Mazan odwiedzał wielokrotnie podczas swego dłuższego pobytu w Lacoste w okresie między połową października 1771 roku a końcem października roku następnego. Wówczas planował wystawienie, i przynajmniej częściowo plany zrealizował, także zresztą w Lacoste, w terminie od 3 maja do 22 listopada tegoż roku, całej serii sztuk (m.in. autorstwa Destouchesa, Saurine’a, Regnarda, Voltaire’a, Diderota, Chamforta) w obsadzie aktorów z Marsylii.

Dziś w oficjalnej tradycji owe poczynania Sade’a uchodzą za pierwszy festiwal teatralny w Prowansji. Obecnie w Château de Mazan mieści się hotel.


[oprac. BB]